DPS Szarocin

DPS Szarocin

W województwie dolnośląskim, 8 km od Kamiennej Góry, w maleńkiej wiosce Szarocin, pośród bardzo malowniczych okoliczności przyrody, położony jest Dom Pomocy Społecznej, przeznaczony dla 139 dorosłych kobiet i mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie. Placówka mieści się w zabytkowym pałacu szarocińskim, powstałym w XVII wieku, w związku z działalnością inwestycyjną braci von Horn lub von Wallenbergów. Zabudowania Domu przeszły liczne renowacje i dziś spełniają najwyższe standardy bytowe. Najbliższe otoczenie to zabytkowy park z licznymi alejkami spacerowymi. Dostępny jest także teren rekreacyjny, w tym boisko sportowe. Dalsza okolica to głównie tereny wiejskie, bogate w urokliwe krajobrazy oraz zabytki przyrody.

Mieszkańcy mają do dyspozycji pokoje jedno, dwu, trzy i cztero osobowe pokoje posiadające standardowe wyposażenie. Ponadto do dyspozycji pensjonariuszy przygotowano sale terapii plastycznej, muzycznej, stolarskiej, sale sportową oraz salę rehabilitacyjną. Otaczający Dom park gwarantuje możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu.Placówka zapewnia całodobową opiekę, pomoc medyczną, zajęcia rehabilitacyjne oraz terapeutyczne. Czas wolny wypełniają piesze i autokarowe wycieczki, wyjścia do kina, ogniska, kuligi, spotkania towarzyskie oraz imprezy okolicznościowe. W ramach zajęć sportowych mieszkańcy mają możliwość co tygodniowego korzystania z basenu w Kamiennej Górze. Dla wielbicieli prac ogrodowych przygotowano ogród warzywny, który w okresie letnim dostarcza mieszkańcom świeżych witamin i wiele zabawy przy plewieniu, jest on również jedną z form terapii.

Na terenie Domu można spotkać dużo zwierząt – kozy, psy, koty, które świetnie wpływają na mieszkańców, pozwalają im uczyć się odpowiedzialności i wrażliwości na otaczającą przyrodę. Co roku wczesną wiosną przylatują bociany, które na stałe zamieszkały nieczynny komin na terenie domu. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę internetową DPS, link poniżej.

DPS Szarocin
Adres: Szarocin 1, 58-400 Kamienna Góra, woj. dolnośląskie
Tel: (75) 742 44 20
Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie