DPS Ścinawka Dolna

DPS Ścinawka Dolna

W Kotlinie Kłodzkiej przy trasie Nowa Ruda – Kłodzko, wśród Wzgórz Ścinawskich, w pięknej miejscowości Ścinawka Dolna, położony jest Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – z przeznaczeniem dla 50 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim oraz sprzężeniem. Placówka prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.Mieszkańcy mają do dyspozycji przytulne, urządzone po domowemu, pokoje jedno-, dwu-, trzy- oraz czterosobowe. Największe pokoje przeznaczone są dla wychowanków leżących. Ponadto przygotowano do codziennego użytku pokoje dziennego pobytu, świetlice, atlas do ćwiczeń, kaplicę, boisko oraz własny teren rekreacyjny dający możliwość bezpośredniego odpoczynku i relaksu. Zabudowania Domu oraz baza mieszkaniowa posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla poruszających się na wózku inwalidzkim.

DPS położony jest w bardzo cichej i spokojnej wiejskiej okolicy. Najbliższe otoczenie to urokliwy teren rekreacyjny z boiskiem oraz licznymi miejscami przeznaczonymi do wypoczynku, zarówno aktywnego, jak i uprawiana błogiego lenistwa. Część terenu przeznaczone jest na ogród – z własnymi szklarniami oraz warzywniakiem.

Dom zapewnia warunki bezpiecznego i godnego życia, umożliwia rozwój osobowości i samodzielności, przygotowuje do życia w społeczeństwie i stwarza klimat domu rodzinnego. Wychowankowie Domu są objęci opieką lekarsko-pielęgniarską, prowadzona jest rehabilitacja ruchowa, fizjoterapia, kinezyterapia, hydroterapia, terapia zajęciowa, arteterapia, muzykoterapia, pomoc zespołu opiekuńczo – terapeutycznego, pomoc logopedyczna, pedagogiczna i psychologiczna. Najmłodsi wychowankowie pobierają naukę w Szkole Specjalnej, która znajduje się na terenie Domu. W domu znajduje się także Sala Doświadczeń Świata, siłownia, basenem z piłeczkami dla najmłodszych.

Czas wolny wypełniają liczne imprezy okolicznościowe, spotkania towarzyskie, wyjścia oraz wyjazdy – w tym na dalsze wycieczki, turnusy itp. Ponadto wychowankowie mają możliwość udziału w pracach w przydomowym ogrodzie – pielęgnują rośliny, pomagają w zasiewach oraz zbiorach. Dzieci mają także możliwość kontaktu z przyrodą ożywioną – w Domu hodowane są świnki morskie, chomiki oraz rybki akwariowe. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę internetową DPS, link poniżej.

DPS Ścinawka Dolna
Adres: Ścinawka Dolna 21b, 57-410 Ścinawka Średnia, woj. dolnośląskie
Tel: (74) 87 15 376
Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Ścinawce Dolnej