DPS Prząśnik w Brenniku

DPS Prząśnik w Brenniku

W województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, w maleńkiej wiosce Ruja, w XIX wiecznym barokowym zespole pałacowym, znajduje się Dom Pomocy Społecznej, przeznaczony dla 120 dorołych osób przewlekle somatycznie chorych. Placówka umieszczona jest w bardzo malowniczej okolicy, w dalszym otoczeniu terenów rolniczych, zaś w najbliższym sąsiedztwie znajduje się przepiękny 20 ha teren przeznaczony m. in. na park – z dwoma stawami, strumykami, alejkami lipową i dębową oraz polanami. W parku znajdują się także wiekowe, będące pomnikami przyrody, drzewa. Stanowi on doskonałe miejsce odpoczynku i rekreacji.Mieszkańcami DPS są w większości osoby w wieku starszym, z różnymi schorzeniami – m. in. z chorobą Alzheimera, schizofrenią, demencją i otępieniem starczym, cukrzycą oraz po przebytym udarze mózgu. Część pensjonariuszy porusza się na wózkach inwalidzkich – placówka posiada konieczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Do dyspozycji mieszkańców oddano pokoje jedno- i dwuosobowe, z dostępem do łazienki i WC. Ponadto każdy może korzystać z pokojów dziennego pobytu, świetlic, zaplecza terapeutycznego oraz rehabilitacyjnego.

DPS zapewnia całodobową opiekę, pomoc medyczną, zajęcia rehabilitacyjne oraz terapeutyczne. W Domu znajduje się sauna, siłownia, sala ćwiczeń. W ramach terapii zajęciowej wykonywane są prace manualne, plastyczne, zajęcia kulinarne, muzykoterapia, biblioterapia, zajęcia relaksacyjne, praca w ogrodzie, z którego kwiaty upiększają pokoje mieszkańców i kaplicę, a warzywa i owoce wykorzystywane są w zajęciach kulinarnych.

Czas wolny wypełniają liczne imprezy okolicznościowe, spotkania towarzyskie, szereg imprez kulturalnych, turnieje – np. gry w kręgle, udział w turnusach rehabilitacyjnych, wycieczkach, wyjazdach na zawody, wyjścia do kina, teatru, a także wieczorki taneczne, ogniska, majówki itp. Po więcej informacji odsyłam na stronę internetową Domu, link poniżej.

DPS Prząśnik w Brenniku
Adres: Brennik 24, 59-243 RUJA, woj. dolnośląskie
Tel: (76) 85 80 316
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ dla Dorosłych „PRZĄŚNIK”