Dom Pomocy Społecznej w Orzeszu

DPS Orzesze
W urokliwym śląskim miasteczku Orzesze, pośród eleganckiej zabudowy jednorodzinnej, nieopodal leśnych zagajników, w miejscu obfitującym w ciszę i spokój, położony jest Dom Pomocy Społecznej, przeznaczony dla 90 osób obojga płci, dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Przedział wiekowy mieszkańców zawiera się pomiędzy 20 a 70 lat. Dom otoczony jest dużym, świetnie przygotowanym do spacerów ogrodem, który cieszy się wśród pensjonariuszy ogromną sympatią. Baza mieszkaniowa to pokoje 1, 2, 3 i 4 osobowe, w tych ostatnich mieszkają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie pokoje umeblowano zgodnie z zasadą – „po domowemu”, sprawia to, że zamieszkujący w nich odnajdują w Placówce swoje miejsce na ziemi i czują się w Orzeszu jak u siebie 🙂 Dom Posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Placówka zapewnia całodobową opiekę, pomoc medyczną, rehabilitację oraz pasjonujące zajęcia terapeutyczne, m. in. rozwijające zmysł artystyczny, a także umiejętności majsterkowania. W celu aktywizacji zawodowej, na terenie Domu, od 2004 roku, kilkunastoosobowa grupa mieszkańców wykonuje pracę nakładczą, zajęcie polega na składaniu klamerek do bielizny. Obok Domu funkcjonuje Hostel przeznaczony dla bardziej sprawnych osób, które potrzebują jedynie niewielkiej pomocy asystenta w wypełnianiu codziennych zadań dorosłego człowieka.
Czas wolny wypełniają liczne imprezy okolicznościowe, spacery po okolicy, spotkania towarzyskie, udział w imprezach lokalnych o charakterze kulturalnym. Regularnie organizowane są wyjazdy na wczasy oraz turnusy rehabilitacyjne. Mieszkańcy posiadają swój samorząd, który jest reprezentowany przez Radę Mieszkańców. Po bliższe szczegóły odnośnie funkcjonowania odsyłam na stronę internetową Domu, link poniżej.

Dom Pomocy Społecznej w Orzeszu
Adres: ul. Traugutta 45, 43-180 Orzesze, woj. śląskie
Tel: (32) 221 32 38
DPS Orzesze